בחירת תאורת חצר

מה מתאים לאיזה אזור בחצר?

הגינה והחצר הן היתרון המרכזי של בית פרטי, "מותר הבית הפרטי מן הדירה". החצר היא חלקת האלוהים הקטנה שלנו, המקום שבו אנחנו יכולים לנשום קצת טבע ואוויר, לארח, להתאוורר, לחלץ עצמות ואפילו לעשות קצת פעילות גופנית. משפחות עם ילדים מכירות היטב בחשיבותה של החצר, המקום שאליו יוצאים כדי לקפוץ, להשתולל ולנפוש. מכל הסיבות הללו, חשוב שהחצר תהיה לא רק מאורגנת, אסתטית ומותאמת לצרכים שלנו – אלא גם נעימה. מקום שרוצים לצאת אליו ולשהות בו. ואחד הדברים המשמעותיים בקביעת האווירה ותדירות השימוש בחצר הוא תאורה נכונה.

להתאמה אופטימלית של אזורי החצר לסוג התאורה, נסו "לפרק" את החצר לאזורים על פי שימוש: הגדירו דרכי גישה, אזורי משחק של הילדים, אזור אירוח, אזורים שנועדו לנוי בלבד – וכל פונקציה אחרת של החצר. עכשיו, כשערכתם רשימה מסודרת של האזורים השונים, גשו למלאכת ההתאמה:

  • אזור הישיבה. אולי האיזור החשוב ביותר, בו אנו נמצאים מרבית הזמן. באזור זה נרצה לעיתים אור חזק וסטנדרטי, אך פעמים רבות נרצה בתאורה היוצרת אווירה נעימה נינוחה ומזמינה. במקרים אלה נוכל לשלב תאורה דקורטיבית ומעוצבת ברמה הגבוהה ביותר, כזו שנוכל לארח סביבה משפחה וחברים, או לבלות ערב רומנטי ונעים.
  • לאזורים בהם נרצה תאורה חזקה וברורה תוכל להתאים "תאורת הצפה", פרוז'קטור בלשון העם, שמספקת תאורה פונקציונלית ורחבה. חשוב שהפרוז'קטור לא יהיה חזק מדי, ושיותקן בזווית טובה – לא קרוב מדי למקום שבו שוהים או יושבים, ומעט מעל. גופי תאורה הצמודים לקיר יכולים גם הם לספק אפקט תאורה רחב ודומה, במקרה שבו יש מקום הולם להתקין אותם – כלומר כשיש קיר או אלמנט שאינם רחוקים מדי מהאזור המיועד. היתרון של גופי תאורה כאלה הוא כי הם פחות מסנוורים – ובהתאמה גם פחות חזקים – ובדרך כלל יש מבחר גדול יותר של גופי תאורה מעוצבים מן הסוג הזה.
  • אזורי הגישה הטכניים אל הבית בהם אנו זקוקים לאור חזק – שם כדאי להתקין עמודי תאורה בגינה, אלמנט קלאסי לדרכי גישה שמספק מקור אור גבוה ומונע סנוור. דרך גישה שאינה חלק אינטגרלי מהגינה, כמו שביל צדדי, יכולה להרוויח מהתקנה של חיישן תנועה, שמאפשר הדלקה של מקור האור רק בעת הצורך, כשהוא מזהה מישהו מתקרב.
  • אזורי הנוי שבגינה זקוקים לסוג שונה של תאורה. אזורים כאלה יכולים לכלול שטח מכוסה צמחייה שאין אליו גישה, שטח המכיל פסלים או אלמנטים קישוטיים אחרים, בריכת דגים או בריכת נוי ועוד. כאן יש מגוון של אפשרויות תאורה, וכדאי לבחור מביניהן בקפידה. אם יש אלמנטים מסוימים שתרצו להדגיש או להאיר, כמו פסל או עץ מרשים, תוכלו להשתמש בגוף תאורה המותקן נמוך ומאיר כלפי מעלה. חלק מגופי התאורה הללו הם שקועים, כלומר מיועדים להתקנה בתוך רצפה, מדרכה, דק, קיר וכו'. תאורה כזו נותנת את כל הבמה לאלמנט שהיא מאירה, כי לרוב לא רואים את גוף התאורה אלא רק את האור שהוא מפיץ. אפשרות נוספת היא גופי תאורה תלויים, שמספקים גם הם אור נקודתי. גופי תאורה כאלה יוכלו אף לשמש כאלמנט קישוטי בפני עצמם. שימוש נכון בתאורה כזו יכול ליצור מראה של יער קסום, ולכן יכול להתאים לאזור משחק מעוצב או לשביל בתוך הצמחייה. אם יש לכם בריכה או אלמנט גינה אחר שמכיל מים, תוכלו לבחור תאורה תת מימית מיוחדת, שתאיר אותו מבפנים ומלמטה ותספק אפקט ויזואלי מרשים.

ההתאמה של גופי התאורה למיקום היא שלב חשוב בתכנון החצר, אבל כמובן שיש להשלים אותה בעזרת דגש על החלטות עיצוביות ותכנוניות שונות. כשאתם בוחרים את גופי התאורה, הקפידו להתאים את הסגנון שלהם לסגנון של החצר ולעיצוב הכללי של הבית, כדי לא ליצור זרימה אסתטית. מעבר לכך, אל תקפחו את הצד המעשי: דאגו שמתגי ההדלקה והכיבוי יהיו במקומות הגיוניים ונגישים, ושגם גופי התאורה עצמם לא יהיו מסובכים מדי להרכבה או להחלפה – זו בדיוק הדרך שבה מנורות מסוימות נשארות שרופות לזמן ארוך, ופוגמות במראה הכללי של הגינה. עם שילוב נכון בין הצרכים, הפרקטיקה והאסתטיקה – הגינה שלכם תהיה מפלט נעים, מזמין ומואר.

להשלמת מראה ייחודי ומעוצב לגינה שלכם אנו ממליצים לכם גם להשקיע בבחירה נכונה של ריהוט גן, על מנת לקבל גן עדן קטן בבית שלכם.