בניית חממה ביתית

רבים פונים ושואלים אותנו באורבני-גן איך בונים חממה ? אנו בהחלט ממליצים לגולשים שלנו לרכוש את אחת מהערכות שלנו, אשר מגיעות במגוון רחב של גדלים ומחירים. אך לסבלניים מביננו שמעוניינים להבין יותר על בניית חממה ביתית עשה זאת בעצמך – בשבילם כתבנו את המאמר הבא מכל הניסיון הרב שצברנו. את החלקים תוכלו להשיג בחנויות "טמבור" למשל, או בחנויות של חומרי בניין וחנויות עשה זאת בעצמך.

חממה – היכן מתחילים ?

אז איך לבנות חממה ביתית ? ראשית יש להתכונן מראש ולהכיר את המשפט המוכר על כך שפרויקטים עולים תמיד כפול, נראים פחות טוב ולוקחים זמן פי שניים ממה שתוכנן, וכך גם בתהליך בניית חממה ביתית, ולכן יש לאזור מראש סבלנות רבה. עלינו ראשית למדוד ולהחליט מה גודל החממה הדרוש – גובה, רוחב, אורך, מה תהיה צורתו, והיכן נרצה להציב אותו.

זהו למעשה פרויקט עשה זאת בעצמך קלאסי הדורש תכנון מפורט ומחשבה מראש מהם מטרות החממה שאנחנו בונים, מה נרצה לגדל בה, ומה כמות הצמחים שנרצה לגדל. מכאן נוכל להגדיר מה צריך להיות שטח הגידול שלה, מה יהיו התנאים בתוך החממה, מהי כמות השמש הנדרשת, ומכאן נוכל לדעת לשרטט את פרטי המבנה הנדרש וגם לבחור את החומרים המתאימים ביותר. רק לאחר שנגדיר את כל אלה, נתכנן ונשרטט, ניגש לעבודה.

בחירת חומרים לחממה

שלד החממה – החומר החזק יותר עבור החממה הביתית שתבנו הוא ברזל מגלוון או אלומיניום, אך חסרונם הוא בעלות הגבוהה יחסית שלהם. ספציפית באלומיניום קל יותר להשתמש, אך הוא יקר יותר. האפשרות האחרת היא להשתמש בעץ, בו קל יותר להשתמש ולקדוח בו או להבריג אליו את חלקי החממה. החסרון של שימוש בעץ הוא הצורך לצבוע אותו מידי שנה או שנתיים על מנת שלא ירקב מהגשם או יהרס מהשמש. למעשה מהבחינה הזו בניית חממה איננה שונה מבניה של כל מבנה אחר.

כיסוי החממה הביתית – ניילון הוא אמנם חומר שמתכלה, ובמיוחד בשמש החזקה במזג האוויר בישראל, אך יתרונותיו הם רבים, וכוללים את עלותו הנמוכה במיוחד, את העובדה שקל מאד להשתמש בו, ואת העובדה שהוא שקוף כמעט לחלוטין כך שהוא מאפשר את חדירת קרני השמש ומאיץ את גידול הצמחים שנבחר. בנוסף, ניתן להחליף אותו במהירות יחסית אחת לכשנתיים, כמובן בעלות נמוכה ומאמץ קטן. לעומת זאת חומרים כמו זכוכית הם יקרים באופן משמעותי, קשים מאד להרכבה וישום ודורשים מיומנות גבוהה יותר.

בחירות נוספות

בנוסף לחומרים שבחרתם יש להכין גם מספר מרצפות בטון פשוטות. מספיקות ארבע. אותן נצמיד לקרקע ואליהן נקדח את הבסיס של החממה. המרצפות יעזרו לנו לפלס את הקרקע, ולוודא שהחממה תעמוד ישרה ובמקומה ולא תזוז. יש לקחת בחשבון שבחורף כשיורדים גשמים כבדים כמויות גדולות של חול ואדמה זזים מהמקום ועלולים לגרום לתזוזות בחממה. על כן המרצפות יכולות להוות מעיין עוגן המקבע את החממה למקומה.

את שלד החממה שבנינו מומלץ לעגן במספר מקומות אל קיר, גדר או חומה שקרובים אליה וזאת על מנת להבטיח את יציבותה ואת כך שהיא תשאר ישרה גם במזג אוויר סוער. תוכלו לעשות זאת במגוון דרכים – באמצעות קשירה של החממה בעזרת חוט, או בעזרת קידוח ברגים שיחברו את החממה.

בניית חממה ביתית בחצר עם שתילים
חממה ביתית

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

טיפים ועצות בעת בניית חממה ביתית

  • מומלץ להשתמש גם ברשת צפופה עבור חלונות החממה. ניתן אפילו להשתמש ברשת עבור צידי החממה במקום ניילון. הרשת תאפשר לכם אוורור של החממה בימים חמים, ועדיין מניעה של מזיקים ואורחים לא רצויים אחרים שעלולים לנגוס לכם ביבול ובתוצרת שטיפחתם ועמלתם עליה.
  • רוחב דלת הכניסה – כדאי שתהיה גדולה מספיק כך שתאפשר כניסה נוחה גם עם מריצה או עבור חפצים ועזרים אחרים שתרצו להכניס לחממה. אם הדלת לא תהיה רחבה מספיק תתקשו מאד בהמשך.
  • תכנון הפרטים הקטנים ושרטוט החממה מראש יאפשרו עבודה קצרה, מהירה ויעילה יותר בהמשך. תכנון מפורט יאפשר מינימום טעויות.
  • כדאי לבדוק מראש האם יש לנו היתר עירוני לבנייה של החממה, מאחר שמדובר במבנה קבע. פעמים רבות רשויות מקומיות ועיריות מאפשרות הקמה של מבנים מסוג זה רק אם הם ארעיים, כלומר למשל במידה ומחוברים להם גלגלים כך שניתן לנייד אותם ממקום למקום. הוספת גלגלים לשלד החממה ידרוש עבודה נוספת אך גם יאפשר לכם להזיז אותה משמש לצל, ומאיזור החשוף לרוחות לאיזור מוגן יותר, וגם כאמור יתכן וידרש על ידי העירייה.

המון בהצלחה !

צוות אורבני-גן