גינון וגננות בגן הילדים

דווקא בעידן הפייסבוק, האינטרנט והטלוויזיה ברורה חשיבות חשיפת הילדים לטבע ולעולם הצומח מגיל קטן ככל האפשר. היום בעזרת מספר כלים פשוטים בגן ילדים נוכל לחשוף את הקטנטנים לעולם חדש ומרגש, ולהעניק להם ערך מוסף אמיתי ומשמעותי – כזה שייקחו איתם הלאה עוד שנים רבות.

יש כח ממגנט ממש הגורם לילד להתפלא ולהסתקרן לנוכח גזר קטן המבצבץ אל מתוך האדמה. דרך הגזר ודרך כל ירק אחר נוכל ללמד את הקטנטנים כיצד נובט הזרע לאחר שתילתו באדמה והשקייתו, ולהדריכם לאורך שלבי ההתפתחות של הצמח, גדילתו ועד לרגע בו הוא מוכן לקטיפה – ומשם אל הצלחת.
ילד אשר מכיר את הדרך שעושה הירק עוד לפני שהגיע אלינו למקרר יבין מהיכן הוא מגיע לסופרמרקט, היכן הוא גדל, ואיזו שרשרת ארוכה הוא עובר לפני כן. כך ידע להעריך את כל הטוב והטבע הגלום בירקות שאנו אוכלים.

כמובן, בעזרת הכרת עולם הצומח נוכל להסביר לילד גם מהו מזון אורגני, מהו גידול אורגני, ואילו ערכים תזונתיים ובריאות רבה טמונים בירק שלא רוסס, שלא טופל בחומרים מזיקים, ושהיה תחת השגחה עוד מנביטתו. ירקות אורגניים הם לא רק הטעימים והטבעיים ביותר, הם גם הבריאים ביותר.

הדרכה מומלצת כוללת לימוד של המחזור המעגלי של הצומח. לשם כך נשתמש בירקות מהמטבח מהם נוציא את הזרעים והגרעינים ישירות מהפרי (מהפלפל, מהעגבניה, מהמלפפון, ועוד ועוד). את הזרעים נזרע במרחב המבוקר והמוגן של החממה, בין אם ישירות באדמה או בתערובת קומפוסט שהכנו. ננביט את הזרעים, נטפל ונעקוב אחר השתילים הצעירים עד לגדילתם לצמחים בוגרים המעניקים יבול אשר יוביל כמובן לתחילתו של המעגל באמצעות הזרעים שבתוכו.

אז כיצד נוכל לשלב את הצומח בגן הילדים ? לאיזה ציוד או כלים אנו זקוקים ?
 • בעזרת מגשי ומשטחי הנבטה נוכל להדגים לילדים כיצד להנביט זרעים. דרך המכסה השקוף של משטחי ההנבטה יוכלו הילדים להביט בנביטת הזרעים, בגדילתם ההדרגתית, הפיכתם לצמח בוגר – ואף לזכות לטעום מפירותיהם. היש נפלא מכך ?
  מגשי ההנבטה מתאימים לשימוש במשטחי ההנבטה השקופים. על פי גודלם מומלץ להשתמש בהם לכל ילד או לכל זוג ילדים. כך גם נוכל לסמן על כל משטח את שמות הילדים האחראיים עליו, והילדים יוכלו להרגיש גאווה רבה ותחושת הצלחה לכשהזרעים ינבטו ויגדלו לתפארת.
 • בעזרת חממה קטנה בחצר גן הילדים ואפילו במרפסת הגן. החממה יכולה לשמש כפינה בגן ילדים, או שנוכל להעמידה בסמוך למתקני החצר בגן הילדים (במרחק בטיחות כמובן).
  כך גם בחורף, ובעזרת החממה, נוכל ללמד ולהדגים גידול של ירקות, תות שדה, תבלינים ועוד, וגם נוכל להראות כיצד ניתן לגדל צמחים מסויימים בחורף – על אף שהם זקוקים לחום. בנוסף, בתנאים המבוקרים של החממה נוכל להראות את תהליך נביטת הזרעים וגדילתם.
 • באם אנחנו מעוניינים לגדל את הירקות לחלקו הבנוי של הגן, או אפילו להוסיף צמחייה ירוקה ונעימה למרחב הגן נוכל להשתמש בכיסי השתילה הורטיקליים. אלה יאפשרו לנו לגדל בקלות ובכל מקום כל דבר – ובמינימום מקום !
 • שימוש לב כי לא מומלץ להשתמש בצמיגים מכיוון שקיימים בהם חומרים רעילים העוברים לצמח.

אמצעים אלה יאפשרו לכל גן ילדים ליצור פינה אקולוגית / פינת מיחזור בין אם בחצר הגן או בפנים הגן, ובין אם לרשות הגן מרחב גדול או אפילו מצומצם.

בהמשך, בהתאם לגיל הילדים ובעזרת הפינה הנהדרת נוכל להעביר לילדים את התכנים הבאים-

 • נוכל להסביר לילדים על שרשרת קשרי הגומלין שבין הצמחים לבעלי החיים ועל המחזוריות בטבע- הדבורים מאביקות את הפרחים, האבקת הפרחים מביאה להפריה ובהמשך להבשלת הפרי, הפרי נקטף ומשמש למאכל או ניתק ונופל לאדמה ומעשיר אותה, וכו'.
 • נוכל ללמד את הילדים מהו מיחזור, ולהשתמש בשאריות מזון כדי להזין את הקרקע והצמחים.
 • הכרה של אפקט החממה – כיצד הוא מתרחש בגינה הקטנה שלנו וכיצד הוא מתרחש בחקלאות ובעולם.
 • הכרה עם מגוון של ירקות ופירות, הבחנה ביניהם, וזיהוי סוג הצמח עליהם הם גדלים.
 • רכישת מיומנויות בתרבות הצריכה תוך הסברים, סיפורים, שירה ועוד.
 • רכישת מיומנויות בגידול צמחים וגינון.
 • וכמובן – הכרת המחזוריות מרגע נביטת הזרע ועד להבשלת הפרי, לימוד והקנייה של ערכי האחריות, חשיפה לטבע ולצומח ועוד.
אז שיהיה המון בהצלחה!