גידול ירקות בבית – גינת הירק שלי

הכיף והיתרונות שבגידול עצמי של ירקות, פירות ותבלינים ברורים מאליהם. האפשרות להנות מתבלינים וירקות רעננים שזה עתה נקטפו ולהכין מהם סלט, תבשיל או תה חם בחורף. היכולת לשלוט לחלוטין על צורת הגידול ולהמנע מריסוסים ומחומרים מיותרים. ההנאה מירקות טעימים ומזינים יותר. ההזדמנות ללמד את ילדך (או נכדיך) על נביטת וגדילת צמחים שונים. אלה הם רק חלק קטן מהיתרונות של גידול הירקות, התבלינים והפירות בעצמנו – וזאת חוץ מההנאה שבעשייה עצמה ובקצירת הפירות.

בין אם ברשותך מרפסת, גינה קטנה או אפילו רק כמה אדניות, עציצים או שקי גידול, הרי שתוכל להנות מכל אלה אורגניים וטריים על ידי גידול ירקות בבית.

בכל אחת מהאפשרויות – תוכל לגדל את כל סוגי הירקות והתבלינים הקיימים בקלות בעזרת המדריכים שלנו ועם מעט מאמץ. אם יש לך חממה ביתית, אפילו תוכל לגדל מסביב לשנה.

אז בקיצור – איך נעשה גידול ירקות בבית כמו עגבניות, מלפפונים ועוד? ריכזנו עבורכם כאן סיכום קצרצר.

איך לגדל עגבניות

שיח עגבניות הינו קל לגידול, עמיד, ומתגמל בכמות גדולה ועסיסית של פרי. בין אם תרצו לגדל עגבניות שרי או "רגילות", ובין אם תבחרו להתחיל מזרעים או משתיל צעיר, העגבניות שלכם זקוקות בעיקר להרבה שמש ולהשקיה רבה מידי יומיים-שלושה. כשהשיח גדל יש לעזור ולתמוך בו ("הדלייה") כדי שלא ייפול ארצה – בין אם בעזרת מקל במבוק, כמה חבלים פשוטים או בכל אמצעי אחר. תוכלו לגדל עגבניות גם באדנית עמוקה, וכמובן תוכלו לגדלן גם בחורף בעזרת חממה ביתית.

איך לגדל נענע

הנענע קלה גם היא לגידול, זקוקה לשמש ישירה ולהשקיה מרובה. זהו צמח חזק המתפשט במהירות, ולכן אם ברצונכם לשתול בסמוך אליו צמח אחר – עליכם לתחום את הנענע בעזרת תוחם דשא.

איך לגדל אלוורה

כל כך קלה לגידול – וכל כך הרבה שימושים. קצת מים, הרבה שמש – ולמעשה לא הרבה מעבר לכך. את העלים תוכלו לקטוף לאורך כל השנה ופשוט להשתמש על פצעים, כוויות, גירויים ועוד.

איך לגדל תירס

אין כמו ביס גדול מקלח תירס טרי מהגינה – אפילו עוד לפני שבישלנו אותו. קל לגדל (הרבה שמש ומים) – אך צריך מעט ניסיון כדי לדעת מתי לקטוף. קלח התירס בשל ומוכן כאשר השערות החיצוניות מתחילות להיהפך לחומות והקלח נוטה ב-45 מעלות הצידה מהשתיל. אם אינכם בטוחים – השאירו את הקלח ורק חישפו מעט את הגרעינים. אם הם צהובים וגדולים – הקלח מוכן.

איך לגדל תותים

תות-שדה הוא שיח קטן ועדין המתאים לגידול בחורף. נתחיל משתיל (ולא מזרעים) ונקפיד לכסותו באדמה בדיוק בגובה שורשיו – אחרת יירקב. כדי להנות מפירותיו כבר מדצמבר-ינואר יש לגדלו בחממה ביתית.

איך לגדל פטרוזיליה

שימושית, טעימה ורעננה, אין כמו פטרוזיליה. מוטב לגדלה בשמש מלאה (אך ניתן לגדלה גם בחצי שמש). כמו צמחי תבלין רבים – ככל שנגזום את הפטרוזיליה כך היא תגדל מהר יותר. בשנה השניה לגידולה ניתן גם להשתמש בשורש הפטרוזיליה.

איך לגדל לימון

מומלץ להתחיל מעץ לימון בן שנה לפחות (ולא משתיל צעיר), עדיף מזן "יוריקה". שמש מלאה, השקיה מרובה בעיקר בעונת הפרי.

איך לגדל פלפל

תוכלו כמובן להתחיל עם הזרעים שבפלפל שרכשתם בסופר או בשוק – אך אלה ינבטו לצמח פלפל נחות בדרך-כלל (כנראה שלא תגיעו לאותו הפרי כפי שאכלתם). רב שנתי, צימוח מהיר. זקוק לשמש והשקיה מרובים.

איך לגדל מלפפונים

טעים, פשוט, וכמובן – חובה בכל סלט. לגידולם זקוקים המלפפונים לשמש מלאה, השקייה בכמות בינונית ולהדלייה (תמיכה פיזית כדי ששיח המלפפון יוכל לטפס). נוכל להתחיל מזרעים, אך לא מומלץ להשתמש בזרעים שבמלפפונים שרכשתם (יניבו פרי פחות טוב). תוכלו לגדל מלפפונים גם באדנית או בשק גידול, וכמובן תוכלו לגדלם גם בחורף בעזרת חממה ביתית.

 

אנחנו מזמינים אתכם לשאול אותנו כל שאלה בנושא גידול ירקות בבית בתגובות! המומחים מבית אורבני-גן פה בשבילכם.