חממה ביתית – יתרונות ושימושים

להתענג על תות-שדה אורגני הישר מהגינה, לגדל סחלבים, להתפנק בסלט טרי-טרי מעגבניות מלפפונים ועשבי תבלין שזה עתה נקטפו. בעוד שבעבר גידול בחממות נותר לחקלאים הרי שכיום יכול כל אחד להנות מאלה וזאת בעזרת מיני חממה / חממה ביתית, המתאימים לשימוש בבית, במרפסת ובגינה.

הידעת כי כדי להינות מתות-שדה כבר בדצמבר יש לגדלם בחממה?

ירקות הם הטעימים והטריים ביותר כשהם זה עתה נקטפו מגינתנו (או מהמרפסת או אפילו מהאדנית). בעוד שעונת הגידול של ירקות רבים היא בין האביב לסתיו, הרי שכל אחד יכול להאריך עונה זו ולגדל כמעט כל ירק ופרי בכל עת על ידי גידול עם חממה ביתית, וכך לגדלם גם בחורף. חממה מאפשרת לצמחים סביבה מוגנת ומונעת מהם רוחות, קור וגשמים. הודות לתכונותיה המבודדות של החממה הביתית הרי שהיא גם מקטינה באופן משמעותי את הסיכון בהדבקות הצמחים ממחלות וממזיקים, כך שכך קל לגדל ירקות אורגניים ולהמנע מריסוס בחומרים רעילים.

לרכישת חממה ביתית לחצו כאן

מיקרו אקלים יציב ונוח לצמחים

אכן, גידול בעזרת חממה ביתית דומה בהרבה מובנים לגידול באויר הפתוח. הצמחים עדיין צריכים קרקע פוריה, עדיין צריך לטפל בהם, לבצע הדליה ולגזום אותם מידי פעם. אך סביבת הגידול בחממה עדיין שונה מאד- עקב היכולת לשלוט על גובה הטמפרטורה, על כמות המים, על הלחות, על כמות האור ועוד. הודות לתכונה זו נוכל לגדל בחממה ביתית כמעט כל צמח שנבחר.
כך למעשה נוצר בתוך החממה "מיקרו אקלים" המנצל את אור השמש ויוצר אקלים נפרד מזה השורר מחוץ לחממה. בניגוד לחצר הפתוחה של ביתינו, הרי שבחממה ישררו תנאים מבוקרים ויציבים שיטיבו עם כל צמח שנבחר לגדל. בעוד שלכולנו יצא לראות את נזקי מערכת חורפית על הצמחים בחצר הרי שבתנאים מבוקרים נוכל למנוע כמעט לחלוטין מצבים כאלה. למשל, טמפרטורות נוטות להישאר יציבות בתוך החממה גם כאשר הן משתוללות מחוצה לה. יציבות הטמפרטורות מעודדת האבקה וצימוח מהיר יותר כאן טמון יתרון נוסף ומשמעותי במיוחד של גידול בחממה יכולת השליטה על פרמטרים אלו מאפשרת תנובה הגדולה עד פי 10 (!) לעומת גידול בשטח פתוח.

עם זאת, כמובן שבעוד שמצד אחד נרצה לאפשר לצמח להיות חשוף כמה שיותר לאור השמש הרי שעלינו לוודא שהחממה איננה מתחממת יתר על המידה. מכיוון שבחורף הישראלי ימים רבים בהם זורחת השמש במלואה הרי שבימים אלה עלינו לאוורר את החממה במשך היום על מנת לשמור על הצמחים שלא יתייבשו, ואף להצל על החממה בימים חמים במיוחד.

קל להעביר מיקום

בדיוק מכאן נובע יתרון משמעותי נוסף של החממה הביתית – מכיוון שקל לנייד אותה, הרי שנוכל להעבירה בקלות ממקום למקום על פי עונות השנה. בחורף נוכל להעמיד אותה בצמוד לקיר (כדי למנוע רוחות חזקות ישירות) ובתנאי שמש מירבית כדי שתוכל לצבור חום. ואילו בקיץ נוכל להעמיד אותה במקום מאוורר היטב כך שפתח החממה פונה לכיוון הרוח.
שימוש נוסף בחממה קטנה הינו ההזדמנות להתחיל ולהקדים את עונת הקיץ ולהנות מפירות וירקות קיץ בשלב מוקדם מאד של העונה. שהרי עוד בתחילת הסתיו נוכל להכין את שתילי הקיץ ולגדלם בחממה ובסוף הסתיו כבר להנות מהפירות!

נהנים מפירות טרופיים כל השנה

בנוסף, זוהי דרך מצויינת לגדל פירות טרופיים וסחלבים הזקוקים ללחות וחום גבוהים. לא רבים יודעים, אך אם ברצוננו להנות מתות שדה באמצע החורף עלינו לגדלם בחממה, שאחרת יבשילו רק במרץ-אפריל!

כדי לנבוט, מרבית מסוגי הזרעים זקוקים לסביבה יציבה אותם יכולה לספק בהצלחה חממה ביתית (חממה קטנה). הזרעים זקוקים לרוב לטמפרטורה של כ-22 מעלות אותן תוכל לספק החממה. בעת ומיד לאחר הנביטה זקוק השתיל הרך לזרימת אוויר חופשית ולחמצן. על כן חממות ביתיות בנויות מכיסוי אשר ניתן לפתיחה, בעזרתו נוכל לאפשר מעבר אוויר לאורך שעות היום. מעבר האוויר מונע הצטברות מיותרת של לחות אשר עלולים להביא לפטריות ולמחלות.

זרימת אוויר אופטימלית לצמחייה

סיבה נוספת לחשיבות זרימת האוויר (המתאפשרת בחממה הביתית) היא העובדה כי צמחים זקוקים לאנרגיה המופקת מדו-תחמוצת הפחמן הנמצא באוויר. על כן זרימה חופשית של האוויר מאפשרת את התפתחותו התקינה של הצמח.

מספר עצות לסיום

  • מקמו את החממה כך שתהיה חשופה לשמש לפחות 8 שעות ביום.
  • במהלך היום אפשרו לחממה זרימה חופשית של אוויר והשאירו אותה פתוחה.
    אוורור החממה הינו פרמטר משמעותי להצלחת הגידולים. לרוב אין צורך באוורור חשמלי – פשוט הותירו את פתח החממה פתוח לאורך שעות היום, ומקמו את החממה כך שתיווצר זרימת אוויר אל תוכה.
  • וודאו להשקות מספיק על הקרקע להיוותר לחה גם בעומק של מספר ס"מ.
  • חושו את הטמפרטורה בבית הגידול. במידה והטמפרטורה בחממה גבוהה מידי – אווררו אותה וכסו את חלקה העליון ברשת או בכיסוי מצל אחר אשר ימנע מרוב קרני השמש לחדור אל תוך החממה. הנ"ל נכון שבעתיים בעת גידול סחלבים.
  • שמרו תמיד על כללי בטיחות, ודאגו לעגן את החממה ולהמנע מגישת ילדים אליה ללא ליווי מבוגר.

בהצלחה !