חממה ביתית כמצע מנותק

גידול עם חממה ביתית כמצע מנותק בשנת שמיטה

 על פי התורה נהוגות מספר מצוות בשנת שמיטה, ביניהן שמיטת קרקעות. לפי מצווה זו אין לעבוד את האדמה או להנות מתוצרת האדמה בשנה השביעית במחזור.

כדי להמשיך ולאפשר קיום מצווה זו ולדבוק בהלכה, חממה ביתית כמצע מנותק תאפשר זאת, בה ניתן לגדל ירקות ולמעשה כל תוצרת חקלאית, וכך גם לגדל בשנת שמיטה למשל.

כך גודלו למשל, הלכה למעשה, עגבניות, מלפפונים, כוסברה, סלרי, שמיר, חסה ועוד בכ-150 דונם חממות בגוש קטיף בשנת השמיטה תשנ"ד. וכך ניתן למעשה לגדל ירקות, עשבי תבלין, תות-שדה ועוד בחממה ביתית במעוננו הפרטי, בחצר, בגן הילדים ובכל מקום אחר, גם בשנת השמיטה, תוך קיום והקפדה על המצווה של שמיטת הקרקעות.

ספר שמות כ"ג מתייחס לשמיטת הקרקעות, לפיה בשנה השביעית אין לעבוד את השדה בכל צורה שהיא (כך לפי פירוש חז"ל). עם זאת, מכיוון שבימי המקרא החברה התבססה רובה ככולה על חקלאות, הרי שהמצווה היתה קשה ביותר, וייתכן שלכן ע"פ ספר ויקרא כ"ו עם ישראל יקיים את החוק רק בעתיד, "לכשירווח". בנוסף, מבחינה חקלאית שמיטת הקרקע תביא לתנובה גבוה יותר בשנים הבאות.

ע"פ פסיקת הרבנים הראשיים ליפו, כדי להמשיך לקיים את המצווה אך מנגד לא לאבד את מקור הפרנסה, הרי שבשנת השמיטה ניתן למכור את הקרקעות לנוכרי למשך שנת השמיטה. בשנה זו על הנוכרי להמשיך ולחרוש, לקצור, לזמור ולבצור את הקרקע (מלאכות דאורייתא).
נציין כי מעבר לקיום המצווה הרו שקיימים יתרונות נוספים משמעותיים לגידול במצע מנותק בחממה ביתית. יתרון ראשון הינו האפשרות לקבוע את סוג הקרקע, ולהשתמש באדמה שהיא פוריה ודשנה ותניב יבולים רבים ותוצרת איכותית ומעולה. כך, גם אם הקרקע בחצר או בבית איננה פורייה דיו או איננה מתאימה לגידולים מסויימים, הרי שבעזרת מצע מנותק נוכל בקלות לקבוע את סוג הקרקע.

חממה ביתית כמצע מנותק נוכל בעזרתה גם להמנע ממזיקים ומחרקים, ולהמנע מגידול בקרקע הגינה אשר לעיתים רוויה בכימיקלים או בדשנים שאינם אורגניים, להגיע לבקרה מלאה גם על הקרקע עצמה ולהנות מתוצרת חקלאית איכותית ומשופרת.

כך נוכל גם להקטין עד לאפס את כמות עשביית הבר ובעצם לאפשר לצמחיה לשגשג ללא הפרעות וללא תחרות על מקורות המים והאדמה מצד עשבייה שאיננה רצויה.

מספר הנחיות ראשוניות לגידול בחממה ביתית בשנת שמיטה –

  1. ניתן להשתמש בעציץ מנוקב (לצורך ניקוז) בתנאי שמתחתיו משתמשים בחומר מבודד שאיננו חדיר למים / שורשים.
  2. כדי שהחממה תחשב כמצע מנותק יש לוודא שקיים ניתוק בין הצמחים לקרקע ובין נוף הצמחים לקרקע. על כן יש לכסות את קרקע החממה בפלסטיק / יריעה.
  3. כדי שמבחינת ההלכה תחשב החממה כמצע מנותק יש לכסות באופן חלקי את החממה כדי שהשמש תחדור לחממה באופן חלקי.

לסיכום ניתן להגדיר כי למעשה רכישת יריעות פלסטיק עבות תוכלנה לפתור את שלושת הדרישות בנקלה.