חממה

חממה (באנגלית: greenhouse, או glasshouse) – זהו מבנה / מרכב חקלאי מקורה אשר נועד בדרך כלל לגידול  צמחים. חממה מאפשרת לגדל בתוכה גידולים שונים, בין אם בשימוש ביתי או בשימוש מסחרי, או אף בשימוש לצרכים לימודיים – כחממה לימודית וכחממה טיפולית.

באתר תוכלו למצוא מגוון חממות למכירה המתאימות לצרכים שונים

חממה יכול שתהיה עשויה מחומרים שונים – שלד החממה יכול להיות עשוי מפלסטיק, ממתכת, מאלומיניום וכו', ובלבד שהינו תומך בשימושים של המשתמש ומאפשר לשאת את כיסוי החממה. כיסויי חממה שונים זה מזה ויכולים להיות עשויים סנטף / פוליקרבונט / פלסטיק, זכוכית, ניילון ("פוליאתילן") או רשת "מש", או משילוב של אלה.

  • חממה בעלת שלד מתכת / אלומיניום מחוזק – תאפשר גידול בשדה הפתוח מכיוון שתהיה לרוב עמידה לרוחות ולתנאי מזג אוויר קיצוניים (ברד, שלג וכו').
  • חממה בעלת מתכת שהינה פחות מאסיבית תאפשר גידול באיזורים מחופים שאינם חשופים לרוחות חזקות באופן ישיר – ובעיקר לשימוש כחממה ביתית – במרפסת או בחצר.
  • מובן שכיסוי ניילון לחממה הינו פחות עמיד – אך צפוי לשמש לכשנתיים-שלוש, ולאחר מכן לרוב פשוט מאד להחליף את הכיסוי בניילון חדש. למרות שהוא נחשב לעיתים לפשוט ולפחות "יוקרתי" מכיסוי סנטף או זכוכית, הרי שיתרונותיו לעומת אלה הינו הקלות בו ניתן לאוורר את החממה (חשוב במיוחד באקלים הישראלי) ומחירו הנמוך. על כן חקלאים רבים בוחרים דווקא בכיסוי זה.
  • כיסוי חממה מזכוכית / סנטף / פוליקרבונט (פלסטיק) – אלה כיסויים עמידים וחזקים יותר אשר צפויים לשמש לשנים רבות.
  • כיסוי רשת "מש" – באופן מפתיע, למרות שהוא איננו אטום, גם שימוש ברשת צפופה לבדה תביא לעליית טמפרטורה של מספר מעלות בפנים החממה. וכמובן – באקלים הישראלי הוא ישמור על הצמחים בחממה מאווררים ובריאים, וישמור עליהם מפני מזיקים.

אפקט החממה יעבוד היטב בכל האפשרויות הללו. בכל אחת מאלה, קרני השמש שחודרות את הכיסוי השקוף יחממו את פנים החממה ואת האדמה בשעות היום, ואילו בלילה כיסוי החממה ישמור על החום בתוכה ויאפשר לצמחים לשגשג. בנוסף, המים שמתאדים במהלך היום יתעבו וכשיגיעו לגובה תקרת החממה – ינזלו חזרה מטה.
מעבר לרתימת הפיזיקה לטובת גידול הצמחים בעזרת אפקט החממה, הרי שחממה מאפשרת שליטה ובקרה כללית על הטמפרטורה, הלחות ויתר התנאים השוררים בתוכה. גם חממה פשוטה ביותר תעשה את העבודה (בדיוק כמו במנהרות התעשיתיות הנמוכות שבשדות התותים), וה"מהדרין" יעזרו בחממה מאובזרת, מחוזקת וכמעט מקצועית, בעלת שולחנות גידול, אפשרויות אוורור, מערכת השקיה, מדשנת ועוד.

בתמונה: חממה מאובזרת – "המשתלה שלי" – מבית אורבני גן.

חממה ביתית המשתלה שלי (קשיחה)
חממה המשתלה שלי

 

חממות שימושיות בכל גינה ובכל חצר למגוון צרכים, כגון גידולים ביתיים אקזוטיים, גידול ירקות בבית ועוד. לפרטים נוספים על סוגי חממות ביתיות הזמינות באתר ולרכישה היכנסו לעמוד חממות למכירה.